Architektura první republiky má stále své kouzlo...

Historie vily

Samotný návrh vily pochází z roku 1931
Architekti: Lubomír a Čestmír Šlapeta

Citujeme z historické literatury:

Vila v lázeňském valašském městě Rožnov pod Radhoštěm. Je to jakýsi typ italského domu, vyjádřený hlavně střechou, skorem rovnou a přečnívající jejími okraji. Vilka má kamenné sklepy i podezdívku a výborně se hodí pro větší rodinu, která má i určité požadavky, pokud se pohodlí týče. Naprostá volnost rozhledu dala projektantovi plné využití světových stran. Obytné místnosti situovány jsou na stranu téměř jižní, podřadné na sever.

Penzion Garni Rožnov pod Radhoštěm

K uskutečnění určená varianta je střídmější a zahajuje naopak řadu typových staveb minimálních jednorodinných domů, které bylo možné nazvat “bílou kostkou” – v tomto případě však s téměř mediteránně formovanou střechou.

Z předešlých vil, realizovaných L. Šlapetou byl převzat motiv schodiště stoupajícího z hlavního obytného prostoru k ložnicovému patru, kde umožňuje rozvinutí symetrické dispozice.

Stavba byla uskutečněna Čestmírem Šlapetou, jako stavba rodinného domu MUDr. Oty Winklera v Rožnově pod Radhoštěm.

Jde o vůbec první dům, který Lubomír Šlapeta v Rožnově na Hradišťku navrhl v roce 1931, a který byl určen pro Karla Kristýnka, ředitele městské školy v Ostravě.

Penzion Garni Šlapetova vila

Detailní popis návrhu vily

Při práci na projektu rodinného domu MUDr. V. Winklera byly rovněž připraveny dvě varianty. Rozvinutím obytného mezaninu na křížovém půdorysu s rizalitem prosklené verandy a detailem konkávní krbové stěny představuje první z nich pokračování velkorysých představ z řešení Landsbergerovy vily.

 

Šlapetova vila Penzion Garni plánek
Kniha o architektuře bratři Šlapetovi

Kniha "Lubomír Šlapeta - Čestmír Šlapeta Architektonické dílo / Architectural work 1908 - 1983"

Obsáhlý katalog představuje celoživotní dílo významných architektů, působících od počátku 30. let minulého století v severomoravském regionu, bratry Lubomíra a Čestmíra Šlapetovi. je rovněž i výběrový katalog realizovaných i nerealizovaných děl, obsáhlý poznámkový aparát nebo výběr z autentických textů bří. Šlapetů.

Adresa

Hradišťko 677
756 61 Rožnov pod Radhoštěm

Kontakt

Telefon: +420 602 775 666
Email: info@ubytovani-valassko.cz

Najdete nás