English version
Deutsche version
Penzion v létě

Penzion na dobové fotografii

Plán penzionu

Historie penzionu
Samotný návrh vily pochází z roku 1931
Architekti: Lubomír a Čestmír Šlapeta


Citujeme z historické literatury:

Vila v lázeňském valašském městě Rožnov pod Radhoštěm. Je to jakýsi typ italského domu, vyjádřený hlavně střechou, skorem rovnou a přečnívající jejími okraji. Vilka má kamenné sklepy i podezdívku a výborně se hodí pro větší rodinu, která má i určité požadavky, pokud se pohodlí týče. Naprostá volnost rozhledu dala projektantovi plné využití světových stran. Obytné místnosti situovány jsou na stranu téměř jižní, podřadné na sever.


Detailní popis návrhu vily

Při práci na projektu rodinného domu MUDr. V. Winklera byly rovněž připraveny dvě varianty. Rozvinutím obytného mezaninu na křížovém půdorysu s rizalitem prosklené verandy a detailem konkávní krbové stěny představuje první z nich pokračování velkorysých představ z řešení Landsbergerovy vily.

K uskutečnění určená varianta je střídmější a zahajuje naopak řadu typových staveb minimálních jednorodinných domů, které bylo možné nazvat "bílou kostkou" - v tomto případě však s téměř mediteránně formovanou střechou.

Z předešlých vil, realizovaných L. Šlapetou byl převzat motiv schodiště stoupajícího z hlavního obytného prostoru k ložnicovému patru, kde umožňuje rozvinutí symetrické dispozice.

Stavba byla uskutečněna Čestmírem Šlapetou, jako stavba rodinného domu MUDr. Oty Winklera v Rožnově pod Radhoštěm.